IDT5T929-10NLGI OverviewClock program contains 28 terminations. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. normaloperation has a frequency of 666.52MHz. 3.465V is the maximum supply voltage (Vsup). Vsup should be kept above 2.375V for normaloperation. The part has been published 2012 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 28 pins on it. A minimum working temperature of -40°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C. A related part search can be done based on the 5T family. The logic IC type is PLL BASED CLOCK DRIVER.
IDT5T929-10NLGI FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
IDT5T929-10NLGI ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
IDT5T929-10NLGI application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mount | Surface Mount |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 666.52MHz |
| Family | 5T |
| Input | LVTTL |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Number of True Outputs | 2 |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |