IDT5V2310NRGI OverviewThe clock divider is packaged in a 20-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tray. As a rule, the maximum value for normal operation is 200MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.3V~3.6VV. This is a member of the IDT5V2310 family.
IDT5V2310NRGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT5V2310NRGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT5V2310NRGI Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT5V2310 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |