IDT74ALVC16835PFG OverviewA copy of it is embedded in the package 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width). In other words, it is packaged in a manner similar to Tube. In order to achieve the high level of flexibility that it possesses, 18-Bit circuits are used. A Universal Bus Driver is the logic type of the electrical device that we are discussing. There is an electronic part that is mounted in a Surface Mount-shaped arrangement. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C in order for the machine to function properly. Due to its high and low output current options, 24mA 24mA's maximum level of flexibility is achieved when it comes to designing its features. An FPGA of this type belongs to the series 74ALVC and belongs to the category of FPGAs. The supply voltage for the machine is 2.3V~3.6V and it operates on that voltage. The 74ALVC16835 family is the one that this is part of.
IDT74ALVC16835PFG Features 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
74ALVC series
74ALVC16835 family
IDT74ALVC16835PFG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74ALVC16835PFG Universal Bus Functions applications.
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
Refrigerator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALVC |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Base Part Number | 74ALVC16835 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |