IDT74FCT810BTQ8 OverviewThe clock divider is available in 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 100MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 4.75V~5.25V V source. There is an output of TTL. This object belongs to the IDT74FCT810 family. Electronic components of the 74FCT series are included in this package.
IDT74FCT810BTQ8 FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT74FCT810BTQ8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74FCT810BTQ8 Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | IDT74FCT810 |
| Output | TTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |