IDT74SSTUBH32865ABKG OverviewThe package BGA includes it.For the device to function normally, voltage 1.8V is supplied.To store information, the memory has a size of 28 bits.A total of 160 pins are present on the component.Through 160 terminations, signals are prevented from reflecting off the end of transmission lines.Using Surface Mount, it is mounted.As part of its construction, it has 160 pins.As a key factor in its operation, the voltage supply to 1.9V plays an important role.SSTU electronic parts are optimized for high quality and reliability.There is no doubt that the maximum value of 70°C should not be exceeded by its operating temperature.The operating temperature should not be lower than 0°C at all times.It uses a logic IC type of D FLIP-FLOP.
IDT74SSTUBH32865ABKG FeaturesIDT74SSTUBH32865ABKG ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
IDT74SSTUBH32865ABKG Specialty Logic ICs applications.
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | BGA |
| Number of Pins | 160 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Number of Terminations | 160 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 160 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Number of Bits | 28 |
| Family | SSTU |
| Logic Function | Buffer |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | D FLIP-FLOP |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Propagation Delay (tpd) | 1.6 ns |
| fmax-Min | 410 MHz |
| Length | 13mm |
| Height Seated (Max) | 1.3mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |