IDT92HD71B5X3NLGXB3X OverviewThis device consists of a row of 48-pins. This device is mounted on a PCB which uses the Surface Mount technology. Supply voltage should never exceed 5.25V. At a minimum, the voltage should be kept at 3.135V. To keep normal operation, the operating temperature is set to 70°C. The minimum operating temperature is set to 0°C in order to maintain normal operation.
IDT92HD71B5X3NLGXB3X FeaturesIDT92HD71B5X3NLGXB3X ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
IDT92HD71B5X3NLGXB3X CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2006 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |