IDT92HD71B5X3PRGXB3X OverviewFor space-saving purposes, it is packaged in 48-LQFP. Tray packaging is adopted. It can perform highly efficiently in various applications since it is a type of Audio, HD. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. Using 0°C~70°C as the operating performance allows it to operate normally. 2 / 2 ADC / DAC is integrated into it. An analog circuit is supplied with a voltage of 3.14V~3.47V; 3.8V~4.2V; 4.28V~4.73V; 4.75V~5.25V. 3.14V~3.47V is the supply voltage for the digital circuit. More related parts can be found by using its base part number IDT92HD71B.
IDT92HD71B5X3PRGXB3X FeaturesEmbedded in the 48-LQFP package
Operating temperature of 0°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
IDT92HD71B5X3PRGXB3X ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT92HD71B5X3PRGXB3X CODECs Interface ICs applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Audio, HD |
| Base Part Number | IDT92HD71B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.14V~3.47V; 3.8V~4.2V; 4.28V~4.73V; 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.14V~3.47V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 86 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 86 / 90 |