IDTCV110NPVG OverviewThe Tube package contains it. There is a case with 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) included. Mounting type Surface Mount is recommended. The device has 1. normaloperation has a frequency of 400MHz. The operating temperature range of 0°C~70°C can be varied. Components can supply voltages of 3.135V~3.465V. The component's main purpose is Intel CPU, SATA CPU. Output Clock is intended. If you want to search for information about a part, you can use IDTCV110. The part's series is indicated by FlexPC™.
IDTCV110NPVG FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
IDTCV110NPVG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDTCV110NPVG application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | FlexPC™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | IDTCV110 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:20 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU, SATA CPU |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 3 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 400mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |