ISL33001IRT2Z-T OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 8-WDFN Exposed Pad.Power buffer is ready to ship in a package of Tape & Reel (TR).A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, Accelerator.To operate, this op amp buffer needs 2.3V~5.5V voltage.In order to maintain a high standard of output, 2 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets I2C - Hotswap applications and others.With "ISL33001," you will find more pin-to-pin solutions.The peak reflow temperature of it is NOT SPECIFIED.It is important to note that the pinout of the Power buffer starts from the 8 pins that it has.2-Wire Bus is the output unit.In this case, they are 4mA op amp buffers.
ISL33001IRT2Z-T Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
ISL33001IRT2Z-T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL33001IRT2Z-T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL33001 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 4mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Capacitance - Input | 10pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Published | 2006 |
| Number of Terminations | 8 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |