ISL33002IRT2Z-T OverviewThe power buffer package contains 8-WDFN Exposed Pad for ease of transportation.Tape & Reel (TR) packages are ready for power buffer.Surface Mount Universal mout for easy adaptation.In terms of types, this is a typical Buffer, Accelerator.There is 2.3V~5.5V voltage used by this op amp buffer.In order to maintain the output quality, 2 channels work together.Input is facilitated by 2-Wire Bus.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to prevent malfunctions.There are a variety of applications for this operational amplifier buffer, including I2C - Hotswap.Search with "ISL33002" to find more pin-to-pin solutions.The peak reflow temperature is NOT SPECIFIED.Power buffer pinouts begin with 8 pins.The output is in 2-Wire Bus.The op amp buffers belong to the 3mA family.
ISL33002IRT2Z-T Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
ISL33002IRT2Z-T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL33002IRT2Z-T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL33002 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 3mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Capacitance - Input | 10pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |