ISL54206AIRUZ-T OverviewFor this part, {0} is the recommended mounting type.
ISL54206AIRUZ-T FeaturesISL54206AIRUZ-T ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54206AIRUZ-T Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Resistance | 17.7Ohm |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Operating Supply Current | 8μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn On Delay Time | 67 ns |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 630MHz |
| Turn-Off Delay Time | 48 ns |
| On-state Resistance Match-Nom | 4Ohm |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Height | 500μm |
| Length | 2.1mm |
| Width | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |