ISL54206IRZ-T Overview{0} can be found using this part.
ISL54206IRZ-T FeaturesISL54206IRZ-T ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54206IRZ-T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 50.008559mg |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Resistance | 5Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Current | 6μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn On Delay Time | 67 ns |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 630MHz |
| Turn-Off Delay Time | 48 ns |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.02Ohm |
| Switching | MAKE-BEFORE-BREAK |
| Height | 750μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |