ISL54212IRTZ OverviewThis part includes {0} functions for your reference.
ISL54212IRTZ FeaturesISL54212IRTZ ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL54212IRTZ Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make, USB 2.0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Audio, USB |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL54212 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N10 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | 630MHz |
| On-State Resistance (Max) | 4Ohm Audio 5Ohm USB |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.06Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.5V~5.5V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 50.008559mg |
| Published | 2006 |
| Part Status | Active |
| Resistance | 17.7Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Operating Supply Current | 8μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn On Delay Time | 67 ns |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 630MHz |
| Turn-Off Delay Time | 48 ns |
| Height | 800μm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |