ISL54216IRUZ-T OverviewIt is important to bear in mind that this chip should be run at {0}.
ISL54216IRUZ-T FeaturesISL54216IRUZ-T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL54216IRUZ-T Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Break-Before-Make, USB 2.0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| Applications | USB, UART |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL54216 |
| Pin Count | 12 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| -3db Bandwidth | 800MHz |
| On-State Resistance (Max) | 15Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 3:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 32 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.07Ohm |
| Switch Circuit | SP3T |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~4.6V |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |