ISL54217IRTZ OverviewIt is used as part of the {0} package.
ISL54217IRTZ FeaturesISL54217IRTZ ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54217IRTZ Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 12 |
| Weight | 50.008559mg |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| Resistance | 8Ohm |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 4.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Analog IC - Other Type | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| Operating Supply Current | 9μA |
| Max Supply Current | 6.2μA |
| Turn On Delay Time | 175 ns |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 330MHz |
| Turn-Off Delay Time | 12 μs |
| Off-state Isolation-Nom | 96 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.04Ohm |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Height | -50μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |