ISL54222AIUZ OverviewTemperatures are varied in the {0} operating range.
ISL54222AIUZ FeaturesISL54222AIUZ ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54222AIUZ Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | MSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 143.193441mg |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 8Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Analog IC - Other Type | SPDT |
| Operating Supply Current | 32μA |
| Max Supply Current | 43mA |
| Turn On Delay Time | 37 ns |
| Logic Function | Multiplexer |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 780MHz |
| Turn-Off Delay Time | 96 ns |
| Off-state Isolation-Nom | 28 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.072Ohm |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Height | 860μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Feature | Break-Before-Make, USB 2.0 |
| Number of Terminations | 10 |
| Applications | USB |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ISL54222A |
| Pin Count | 10 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G10 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Input Voltage (Max) | 3.3V |
| -3db Bandwidth | 780MHz |
| On-State Resistance (Max) | 8Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.8V~3.3V |
| Signal Current-Max | 0.04A |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |