ISL54400IRZ-T OverviewThere are a wide variety of applications for it, including {0}.
ISL54400IRZ-T FeaturesISL54400IRZ-T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL54400IRZ-T Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Break-Before-Make, USB 2.0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Applications | Audio, USB |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ISL54400 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N10 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | 394MHz Audio 239MHz USB |
| On-State Resistance (Max) | 6Ohm USB |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.2Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.5V~3.6V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 50.008559mg |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Resistance | 6Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Operating Supply Current | 4.5μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Single |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Height | 800μm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |