ISL54402IRZ OverviewIt has a total of {0} channels on it.
ISL54402IRZ FeaturesISL54402IRZ ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54402IRZ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x3) |
| Weight | 50.008559mg |
| Published | 2001 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Resistance | 9Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Audio, USB |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ISL54402 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Current | 8μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn On Delay Time | 40 ns |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 394MHz |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| -3db Bandwidth | 394MHz (Audio), 239MHz (USB) |
| On-State Resistance (Max) | 9 Ohm (USB) |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.8Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | -- |
| Features | Break-Before-Make, USB 2.0 |
| Height | 800μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |