ISL54405IVZ-T Overview{0} is the number of terminations on the chip.
ISL54405IVZ-T FeaturesISL54405IVZ-T ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL54405IVZ-T Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Resistance | 1.9Ohm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 55μA |
| Max Supply Current | 65μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn On Delay Time | 45 μs |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| High Level Output Current | 300mA |
| Low Level Output Current | 300mA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |