ISL59830IAZ-T7 OverviewIn the form of a Tape & Reel (TR), class d amplifier is packaged.The 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for Driver due to its high performance.Based on Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 3 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.Audio amp can be located by using ISL59830 as the base part number.There is 16 pin count on this board.Its -3db bandwidth is 200MHz.An electric current of 120mA is provided to digital sound amp.Its consumer IC type is VIDEO AMPLIFIER.
ISL59830IAZ-T7 FeaturesISL59830IAZ-T7 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL59830IAZ-T7 Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Driver |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL59830 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 120mA |
| Slew Rate | 500V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~3.6V |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |