![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP/QSOP |
| Operating Temperature | -10°C~100°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Fault Protection | Over Temperature, Short Circuit |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 2 ~ 4 |
| Voltage - Supply (Max) | 25V |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Battery Pack Voltage | 17.64V Max |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |