![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Input Voltage (Min) | 10.8V |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 150kHz~1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | Controller |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |