ISL90843UIU1027Z OverviewThere is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Family ISL90843 includes pentometer.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
ISL90843UIU1027Z FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
ISL90843UIU1027Z ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL90843UIU1027Z Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Resistance | 50kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | ISL90843 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |