There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) ISL98001CQZ-240 Video Processing Linear ICs applications.
DLP
Notebook PCs
Desktop PCs
PC Docking Stations
PC Standalone Video Cards
Consumer, Professional, Automotive
Industrial Video
Video Capture, Editing, and Processing
Genlock Circuits
Surveillance & Security Video Systems
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 128 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Supply Current-Max | 200mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |