ISL98002CRZ-140 OverviewIn the way of QFN, it is packaged.In this electronic part, 8 Bits have been used.An impedance-matching device terminates a transmission line with a 72 termination.There are 72 pins on it.The minimum operating temperature is 0°C to ensure reliability.A maximum operating temperature of 70°C ensures its reliability.72 pins are included.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3V to maintain high efficiency.Powered by 45mA supply current, this DC switching regulator switches DC signals.Consumer IC type CONSUMER CIRCUIT is used in this electrical device.
ISL98002CRZ-140 FeaturesISL98002CRZ-140 ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL98002CRZ-140 AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Package / Case | QFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 72 |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 72 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 72 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | Parallel |
| Power Dissipation-Max | 525mW |
| Operating Supply Current | 45mA |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Current-Max | 55mA |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 140 Msps |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 600μm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Power (Watts) | 535mW |
| Base Part Number | ISL98002 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |