ISL98003INZ-110 OverviewI have packaged it in a way that is similar to 80-TQFP Exposed Pad's.8 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tray package.Using 1.65V~2V 3V~3.6V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 1.65V~2V 3V~3.6V which indicates the power supply/digital voltage.The base part number of the product allows the identification of its related parts based on the part number.It is estimated that this electrical device has a power of 1.2mW Watts.In the case of this electrical device, the consumer IC type is CONSUMER CIRCUIT.
ISL98003INZ-110 FeaturesISL98003INZ-110 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL98003INZ-110 AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Power (Watts) | 1.2mW |
| Base Part Number | ISL98003 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 80 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Power Dissipation-Max | 1.1W |
| Operating Supply Current | 280mA |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 110 Msps |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Height | 1mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |