ISPGAL22V10AV-75LNI OverviewThere are 10 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package.It is programmed with 10 I/Os.There are 32 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.It is powered from a supply voltage of 3.3V.It is packaged in the way of Tube.It operates with the operating temperature of -40°C~85°C TA to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispGAL™22V10 series.It is equipped with 32 pin count.According to the ISPGAL22V10A, its related parts can be found.It operates from 3.3V power supplies.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.There are 11 dedicated inputs used to detect the status of input signals.The supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.It is configured with 10 output.There are 132 product terms, which are conjunction of literals, where each literal is either a variable or its negation.22 inputs are employed.
ISPGAL22V10AV-75LNI Features32-VFQFN Exposed Pad package
10 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
32 pin count
3.3V power supplies
10 outputs
ISPGAL22V10AV-75LNI ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
ISPGAL22V10AV-75LNI CPLDs applications.
Power up sequencing
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | ispGAL™22V10 |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ISPGAL22V10A |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Number of Outputs | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Number of I/O | 10 |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Architecture | PAL-TYPE |
| Number of Inputs | 22 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 10 |
| Number of Dedicated Inputs | 11 |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 7.5ns |
| Number of Product Terms | 132 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |