KS8721BLI OverviewIts IC is of the ETHERNET TRANSCEIVER telecom type. In this case, it has a pin count of 48.
KS8721BLI FeaturesKS8721BLI ApplicationsThere are a lot of Micrel
KS8721BLI Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 48 |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Telecom IC Type | ETHERNET TRANSCEIVER |
| Width | 7 mm |
| Length | 7 mm |