![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 208 |
| Supplier Device Package | 208-PQFP (28x28) |
| Number of Terminals | 208 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | KSZ8999 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Packaging | Tray |
| Published | 2004 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | 5A991 |
| Type | 10/100 Integrated Switch |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Port Switch/Network Interface |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | KSZ8999 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G208 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 2.3V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Number of Ports | 9 |
| Max Supply Current | 1.32A |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Seated Height-Max | 3.8 mm |
| Telecom IC Type | LAN SWITCHING CIRCUIT |
| Number of Transceivers | 8 |
| Height | 3.32mm |
| Length | 28mm |
| Width | 28mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |