L138-DI-325-RI OverviewMicrocontroller MPU, DSP, FPGA Core is a module or board.A ARM926EJ-S, OMAP-L138-core processor drives microprocessor chip.Default settings for the microcontroller are -40°C~85°C.256MB N 16MB NOR is the size of the flash on the MCU electronics.The connector type is SO-DIMM-200.MityDSP-L138F-Series.The RAM is reduced to 128MB in order to ensure that the software is able to run normally.375MHz speed is used by the MCU chip.A TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) Core Processor drives it.
L138-DI-325-RI FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, OMAP-L138
Flash size of 256MB N 16MB NOR
Speed of 375MHz
L138-DI-325-RI ApplicationsThere are a lot of Critical Link LLC
L138-DI-325-RI Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | MityDSP-L138F |
| Size / Dimension | 2.66 x 2 67.6mmx50.8mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-200 |
| Speed | 375MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, OMAP-L138 |
| Module/Board Type | MPU, DSP, FPGA Core |
| Flash Size | 256MB N 16MB NOR |
| Co-Processor | TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |