L138-FG-325-RC OverviewA MPU, DSP, FPGA Core module or board is used in the microcontroller.It has ARM926EJ-S, OMAP-L138 cores and is driven by a processor.Microcontrollers are configured by default to 0°C~70°C.MCU chips flash size is 256MB N 16MB NOR.SO-DIMM-200' stands for connector type.This MCUs belongs to the MityDSP-L138F Series of MCUs.A minimum RAM size of 128MB is set to enable the software to run normally.During operation, the MCU chip moves at 456MHz speed.Microprocessor chip is powered by the TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX16 (FPGA) Core Processor.
L138-FG-325-RC FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, OMAP-L138
Flash size of 256MB N 16MB NOR
Speed of 456MHz
L138-FG-325-RC ApplicationsThere are a lot of Critical Link LLC
L138-FG-325-RC Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | MityDSP-L138F |
| Size / Dimension | 2.66 x 2 67.6mmx50.8mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-200 |
| Speed | 456MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, OMAP-L138 |
| Module/Board Type | MPU, DSP, FPGA Core |
| Flash Size | 256MB N 16MB NOR |
| Co-Processor | TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX16 (FPGA) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |