L138-FG-326-RC OverviewA MPU, DSP, FPGA Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM926EJ-S, OMAP-L138 cores drive it.The microcontroller is set to 0°C~70°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 256MB N 16MB NOR.Microprocessor chip is a type SO-DIMM-200 connector.In the MityDSP-L138F series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 256MB in order to ensure that the software runs normally.A 456MHz-speed motor drives the MCU chip.There is a TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX16 (FPGA) Core Processor in it.
L138-FG-326-RC FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, OMAP-L138
Flash size of 256MB N 16MB NOR
Speed of 456MHz
L138-FG-326-RC ApplicationsThere are a lot of Critical Link LLC
L138-FG-326-RC Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | MityDSP-L138F |
| Size / Dimension | 2.66 x 2 67.6mmx50.8mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-200 |
| Speed | 456MHz |
| RAM Size | 256MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, OMAP-L138 |
| Module/Board Type | MPU, DSP, FPGA Core |
| Flash Size | 256MB N 16MB NOR |
| Co-Processor | TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX16 (FPGA) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |