L138-FI-236-RL OverviewA MPU, DSP, FPGA Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM926EJ-S, OMAP-L138 cores drive it.The microcontroller is set to -40°C~70°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 512MB N 8MB NOR.Microprocessor chip is a type SO-DIMM-200 connector.In the MityDSP-L138F series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 8KB Internal MPU 256KB Internal DSP 256MB External in order to ensure that the software runs normally.A 456MHz-speed motor drives the MCU chip.At a frequency of 456MHz, MCU chip can continue to function accurately.Microprocessor chip is currently operating at 70°C°C, which is the maximum operational temperature.The temperature should be warmer than -40°C while microprocessor is operating.The architecture it uses at micro controller's core is ARM.There is a TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) Core Processor in it.An operating voltage of 3.3V volts is required to run this microcontrollers.During data storage, DDR2 was selected as the value.Bulk-size packaging is available.It is possible to store data and programs on the microchips that have embedded a memory of 256MB.
L138-FI-236-RL FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, OMAP-L138
Flash size of 512MB N 8MB NOR
Speed of 456MHz
Core architecture of ARM
Bulk packaging
L138-FI-236-RL ApplicationsThere are a lot of Critical Link LLC
L138-FI-236-RL Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Bulk |
| Series | MityDSP-L138F |
| Published | 2012 |
| Size / Dimension | 2.66 x 2 67.6mmx50.8mm |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-200 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 456MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, MMC, SATA, SD, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256MB |
| Speed | 456MHz |
| RAM Size | 8KB Internal MPU 256KB Internal DSP 256MB External |
| Memory Type | DDR2 |
| Core Processor | ARM926EJ-S, OMAP-L138 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU, DSP, FPGA Core |
| Flash Size | 512MB N 8MB NOR |
| Co-Processor | TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |