L138-FI-336-RL OverviewModule or board type MPU, DSP, FPGA Core describes the microcontroller.There are ARM926EJ-S, OMAP-L138 cores in the processor.Microcontroller settings default to -40°C~70°C.There is a 512MB N 16MB NOR size to the MCU electronics's flash.An SO-DIMM-200 connector has a SO-DIMM-200 connector type.The MCUs is part of the MityDSP-L138F Series of products.This is 256MB in order to guarantee that the software runs normally.456MHz speed is the speed of the MCU chip.This MCUs is powered by a TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) Core Processor.
L138-FI-336-RL FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, OMAP-L138
Flash size of 512MB N 16MB NOR
Speed of 456MHz
L138-FI-336-RL ApplicationsThere are a lot of Critical Link LLC
L138-FI-336-RL Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Series | MityDSP-L138F |
| Size / Dimension | 2.66 x 2 67.6mmx50.8mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-200 |
| Speed | 456MHz |
| RAM Size | 256MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, OMAP-L138 |
| Module/Board Type | MPU, DSP, FPGA Core |
| Flash Size | 512MB N 16MB NOR |
| Co-Processor | TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |