L138-FX-236-RC OverviewA MPU, DSP, FPGA Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM926EJ-S, OMAP-L138 cores drive it.The microcontroller is set to 0°C ~ 70°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 512MB (NAND), 8MB (NOR).Microprocessor chip is a type SO-DIMM-200 connector.In the MityDSP-L138F series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 8KB (Internal MPU), 256KB (Internal DSP), 256MB (External) in order to ensure that the software runs normally.A 456MHz-speed motor drives the MCU chip.There is a TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) Core Processor in it.
L138-FX-236-RC FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, OMAP-L138
Flash size of 512MB (NAND), 8MB (NOR)
Speed of 456MHz
L138-FX-236-RC ApplicationsThere are a lot of Critical Link
L138-FX-236-RC Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Package | Bulk |
| Mfr | Critical Link LLC |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | MityDSP-L138F |
| Size / Dimension | 2.66 x 2 (67.6mm x 50.8mm) |
| Part Status | Active |
| Connector Type | SO-DIMM-200 |
| Speed | 456MHz |
| RAM Size | 8KB (Internal MPU), 256KB (Internal DSP), 256MB (External) |
| Core Processor | ARM926EJ-S, OMAP-L138 |
| Module/Board Type | MPU, DSP, FPGA Core |
| Flash Size | 512MB (NAND), 8MB (NOR) |
| Co-Processor | TMS320C674x (DSP), Spartan-6, XC6SLX45 (FPGA) |