![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 300GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | L4971 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 85 % |
| Voltage - Input (Max) | 55V |
| Output Voltage | 50V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.5A |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 50V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~300kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Supply Current-Max (Isup) | 6mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Dropout Voltage | 440mV |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | 50V |
| Height | 2.35mm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |