![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | L6920 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Max Output Current | 450mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.6V |
| Input Voltage-Nom | 2V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 800mA Switch |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V 3.3V 5V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technique | PULSE FREQUENCY MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 5V |
| Switching Frequency | 1MHz |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |