![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Quad Squib Driver ASIC |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | L9660 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Operating Temperature (Max) | 95°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.1V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.9V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |