LA8630MC-AH OverviewThe product comes in a case with the letter Tape & Reel (TR). The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case embeds it. It has 1 channels. Compandor functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Communication Systems directions. Votage is provided within 2.2V~6V. A temperature range of -20°C~75°C TA is used by this device. 16-SOIC packages the device.
LA8630MC-AH FeaturesWith 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) channels
operate temperature at the range of -20°C~75°C TA
LA8630MC-AH ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
LA8630MC-AH Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Communication Systems |
| Voltage - Supply | 2.2V~6V |
| Function | Compandor |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Analog |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 week ago) |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.2V |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |