LC4032C-5TN48C OverviewCurrently, there are 32 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 48-LQFP package containing it.There are 32 I/Os on the board.Terminations of devices are set to 48.QUAD is the terminal position of this electrical part.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~90°C TJ in order to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH® 4000C series FPGA is one of these types.In this chip, the 48 pins are programmed.If you use this device, you will also find YES.The LC4032 can be used to identify its related parts.For digital circuits, there are 800 gates. These devices serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of 1.8V.For data storage, EEPROM is adopted.A Surface Mount is mounted on this electronic component.There are 48 pins on it.There is a maximum supply voltage of 1.95V when the device is operating.Normally, it operates with a voltage of 1.65VV as its minimum supply voltage.In total, there are 2 logic elements/blocks.There are a total of 128 Programmable I/Os.400MHz is the maximum frequency.The input signals are detected by 4 dedicated inputs.
LC4032C-5TN48C Features48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4032C-5TN48C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4032C-5TN48C CPLDs applications.
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000C |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LC4032 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.95V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Supply Current | 1.8mA |
| Number of I/O | 32 |
| Nominal Supply Current | 1.8mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Number of Gates | 800 |
| Max Frequency | 400MHz |
| Number of Programmable I/O | 128 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 32 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 1.65V~1.95V |
| Delay Time tpd(1) Max | 5ns |
| Number of Logic Elements/Blocks | 2 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |