LC4064V-10TN48I OverviewThe mobile phone network has 64 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).In the 48-LQFP package, you will find it.In this case, there are 32 I/Os programmed.48 terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of QUAD.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.Tray should be used to package the chip.Due to its reliability, it is operated at a temperature of -40°C~105°C TJ.There should be a Surface Mount on the chip.The FPGA belongs to the ispMACH® 4000V series.A chip with 48 pins is programmed.This device also displays YES.The LC4064 shows its related parts.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at 3.3V.In this case, EEPROM will be used to store the data.Surface Mount is the mounting point of this electronic part.The device has a pinout of 48.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.In order for it to operate, a supply voltage of 3V is required.4logic blocks/elements are present.This frequency can be achieved at 125MHz.To detect the status of input signals, there are 4 dedicated inputs.Fundamental building blocks consist of 36 logic elements/cells.
LC4064V-10TN48I Features48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4064V-10TN48I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4064V-10TN48I CPLDs applications.
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 9.071791g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000V |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 125MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LC4064 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 32 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 36 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 4 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |