LC4064V-75TN48C Overview64 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 48-LQFP package contains the item.This device has 32 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 48 .The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.It is recommended to package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the ispMACH® 4000V series.Chips are programmed with 48 pins.If this device is used, you will also be able to find YES.There are related parts in LC4064.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 3.3V.Data storage is performed using EEPROM.In this case, Surface Mount is used to mount the electronic component.The 48 pins are designed into the board.A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.This logic element/block contains 4 logic elements.There is a maximum frequency of 400MHz.The logic block consists of 36 l logic blocks (LABs).To detect input signals, there are 4 dedicated inputs.
LC4064V-75TN48C Features48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4064V-75TN48C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4064V-75TN48C CPLDs applications.
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 9.071791g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000V |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LC4064 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 32 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 36 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |