LC4064ZE-7MN64C OverviewThis network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 64-TFBGA, CSPBGA.As a result, it has 48 I/O ports programmed.64 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is BOTTOM.It is powered by a voltage of 1.8V volts.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH® 4000ZE series.It has 64 pins programmed.This device can also display YES.Its related parts can be found in the [0].It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in EEPROM.The electronic component is mounted by Surface Mount.In this case, the maximum supply voltage is 1.9V.Despite its minimal supply voltage of 1.7V, it is capable of operating.In this case, 241MHz is the frequency that can be achieved.Input signals are detected by 4 dedicated inputs.A fundamental building block of logic consists of 4 logic elements/cells.
LC4064ZE-7MN64C Features64-TFBGA, CSPBGA package
48 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
64 pin count
LC4064ZE-7MN64C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4064ZE-7MN64C CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFBGA, CSPBGA |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000ZE |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 241MHz |
| Base Part Number | LC4064 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 80μA |
| Number of I/O | 48 |
| Nominal Supply Current | 80μA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |