LC4128B-27TN100C OverviewThere are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 100-LQFP package.The device has 64 inputs and outputs.There are 100 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 2.5V volts.The chip should be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~90°C TJ in order to ensure its reliability.Surface Mount should be used for mounting the chip.The ispMACH® 4000B series comprises this type of FPGA.It is programmed with 100 pins.The device can also be used to find YES.The LC4128 indicates that related parts can be found.High efficiency requires a voltage supply of 2.5V.It is recommended to store data in EEPROM.Surface Mount mounts this electronic component.100 pins are included in its design.With a maximum supply voltage of [0], it operates.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 2.3VV.A total of 484 Programmable I/Os are available.It is recommended that the maximum frequency be less than 333MHz.A total of 4dedicated inputs are available for the purpose of detecting input signals.In order to form a fundamental building block, there are 8logic elements/cells.
LC4128B-27TN100C Features100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4128B-27TN100C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4128B-27TN100C CPLDs applications.
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000B |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LC4128 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 64 |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 2.7 ns |
| Organization | 4 DEDICATED INPUTS, 92 I/O |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Max Frequency | 333MHz |
| Number of Programmable I/O | 484 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 128 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 2.3V~2.7V |
| Delay Time tpd(1) Max | 2.7ns |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |