LC4128B-75TN128I OverviewA mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).128-LQFP is the package in which it resides.There are 92 I/Os programmed in it.The device is programmed with 128 terminations.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 2.5V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to -40°C~105°C TJ.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH® 4000Bseries of FPGAs.The chip is programmed with 128 pins.When using this device, YES can also be found.The LC4128 indicates that its related parts can be found.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 2.5V.In order to store data, EEPROM is used.The electronic part is mounted by Surface Mount.This device operates at a voltage of 2.7Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 2.3V.There are 484 Programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 333MHz.It has 4 dedicated inputs for detecting input signals.As a fundamental building block, there are 8 logic elements/cells.
LC4128B-75TN128I Features128-LQFP package
92 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
128 pin count
LC4128B-75TN128I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4128B-75TN128I CPLDs applications.
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000B |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LC4128 |
| Pin Count | 128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 92 |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Max Frequency | 333MHz |
| Number of Programmable I/O | 484 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 128 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 2.3V~2.7V |
| Delay Time tpd(1) Max | 7.5ns |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |