LC4128V-75TN100C OverviewThere are 128 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The product is contained in a 100-LQFP package.It is equipped with 64 I/O ports.The termination of a device is set to 100.This electrical part has a terminal position of QUAD and is connected to the ground.The power source is powered by 3.3V volts.Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH® 4000V series.There are 100 pins on the chip.It is also possible to find YES when using this device.LC4128 contains its related parts.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at 3.3V.In general, it is recommended to store data in EEPROM.It is mounted by Surface Mount.This board has 100 pins.A maximum supply voltage of 3.6V is used in its operation.It is powered by 3V as its minimum supply voltage.A logic element or block has 8 elements.You can achieve 333MHz frequencies.The system consists of 36 logic blocks (LABs).The status of input signals is detected by 10 dedicated inputs.
LC4128V-75TN100C Features100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4128V-75TN100C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4128V-75TN100C CPLDs applications.
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 657.000198mg |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000V |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 333MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LC4128 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 64 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 36 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 128 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 10 |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 8 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |