LC4384B-75F256C OverviewA mobile phone network consists of 384macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).256-BGA is the package in which it resides.There are 192 I/Os programmed in it.The device is programmed with 256 terminations.As the terminal position of this electrical part is BOTTOM, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 2.5V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to 0°C~90°C TJ.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH® 4000Bseries of FPGAs.The chip is programmed with 256 pins.When using this device, YES can also be found.The LC4384 indicates that its related parts can be found.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 2.5V.In order to store data, EEPROM is used.The electronic part is mounted by Surface Mount.This device operates at a voltage of 2.7Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 2.3V.There are 48 Programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 322MHz.It has 4 dedicated inputs for detecting input signals.As a fundamental building block, there are 24 logic elements/cells.
LC4384B-75F256C Features256-BGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
LC4384B-75F256C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LC4384B-75F256C CPLDs applications.
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4000B |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LC4384 |
| Pin Count | 256 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B256 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Operating Supply Current | 13.5mA |
| Number of I/O | 192 |
| Nominal Supply Current | 13.5mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 24 |
| Max Frequency | 322MHz |
| Number of Programmable I/O | 48 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 384 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Voltage Supply - Internal | 2.3V~2.7V |
| Delay Time tpd(1) Max | 7.5ns |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |