LC72131KMA-AE OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 20-SOIC (0.213, 5.40mm Width) package, there is an embedded clock generator. There are a total of 20 terminations in this file. A voltage of 5V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, Crystal is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 160MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There is a maximum voltage of 5.5V for this clock generator. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 4.5V is recommended for safety reasons. There are 4.5V~5.5V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in Clock logic that can be used with this clock generator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 20-bits in si20e. A 20 pin is available on the clock PLL. Analog ICs are classified as PLL FREQUENCY SYNTHESIZER-devices and this RF synthesizer is one.
LC72131KMA-AE FeaturesAvailable in the 20-SOIC (0.213, 5.40mm Width)
Supply voltage of 5V
LC72131KMA-AE ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC72131KMA-AE Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 week ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.213, 5.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| Max Power Dissipation | 180mW |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Output | Clock |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PLL FREQUENCY SYNTHESIZER |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |