LC823433TAK-2H OverviewThe product comes in a case with the letter Tray. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 128-TQFP case embeds it. Audio Signal Processor functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Digital Audio Interfacing directions. Votage is provided within 1.15V~1.65V. 128 is the number of terminations on the chip. The device's related specifications can be found here: 32 b. The consumer IC type of a part can be determined by CONSUMER CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 1.15V. 1.65V is the maximum supply voltage (Vsup). Use it only at temperatures no higher than 75°C.
LC823433TAK-2H FeaturesWith 128-TQFP channels
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LC823433TAK-2H ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC823433TAK-2H Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Factory Lead Time | 49 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Published | 2017 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.65V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Operating Temperature (Max) | 75°C |
| Operating Temperature (Min) | -20°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.65V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.15V |
| Interface | PCM |
| Specifications | 32 b |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |