LC89075W-H OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A 64-LQFP case contains it. A 4 channel is present on the device. For your reference, this part contains Demodulator functions. Digital Audio Interfacing can be used with the device. We supply it within 3V~3.6V. Using -30°C~85°C TA as a temperature range, this device operates. It has 64 terminations. Refer to the device's specifications: 32kHz ~ 192kHz. An accessible 64 pin can be found on the chip. You can use CONSUMER CIRCUIT to sort consumer ICs on a part. In order to operate this part, the minimum supply voltage (Vsup) must not be less than 3V volts. Vsup reaches its maximum (3.6V). The chip conducts in a 5.5V-voltage supply. When this device is used, ALSO OPERATES AT 5V can also be established.
LC89075W-H FeaturesWith 64-LQFP channels
operate temperature at the range of -30°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LC89075W-H ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC89075W-H Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -30°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Function | Demodulator |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I2S |
| Nominal Supply Current | 4μA |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.7mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |